Вторник
Коксартроза – Изкуствено заместване на тазобедрената става
Предоперативна информация
Тазобедрено ендопротезиране

Смяната на тазобедрената става е процедура при която хирурга отстранява увредените или заболяли части от тазобедрената става на пациента и ги заменя с нови изкуствени. Самата операция се нарича артропластика. Изкуствената става от своя страна се нарича ендопротеза. Тазобедрената ендопротеза може да бъде направена от метал, керамика, пластмаса или различни комбинации от тези материали.
ЦЕЛИ
ОБЕЗБОЛЯВАНЕ
ФУНКЦИЯ НА СТАВАТА
Заболяванията и условията, които могат да доведат до необходимост от смяна на тазобедрената става включват:
- Остеоартроза (Коксартроза)- представлява заболяване при което ставният хрущял постепенно се разрушава, което води до триене и износване на костните повърхности. Това което усеща пациента е оток, болка и увеличаваща се загуба на подвижност. Остеоартрозата в голяма част засяга пациенти над 45 годишна възраст.
- Ревматоиден артрит- представлява заболяване, което се проявява по-рано от остеоартрозата и засяга цялото тяло. При жените се среща три пъти по-често. Симптомите са причинени от атака на имунната система насочена към собствени клетки и тъкани на тялото. Болките при РА са интензивни, дори и без натоварване на ставата.
- Tравма – увреда на тазобедрената става при падане, автомобилна катастрофа, спортни занимания или трудов процес може да стартира процес на разрушаване на ставата.
- Аваскуларна некроза – представлява заболяване, дължащо се на нарушено кръвоснабдяване на костната тъкан в областта на главата на бедрената кост, в резултат на което издържливостта й намалява и главата се деформира. Най- честите причини за това заболяване са високо-дозова кортикостероидна терапия, някои хематологични заболявания, травма и алкохолизъм. Най-често засяга възрастта между 30 и 50 години.
ДЕМОГРАФИЯ
ОПИСАНИЕ
СТАНДАРТНА ОПЕРАЦИЯ ЗА СМЯНА НА ТАЗОБЕДРЕНАТА СТАВА

МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНА ТЕХНИКА
РЕВИЗИОННО ПРОТЕЗИРАНЕ
ПРЕДОПЕРАТИВНО ПЛАНИРАНЕ
МЕДИЦИНСКИ СЪОБРАЖЕНИЯ
- Да влязат във възможно най-добра физическа форма чрез упражнения за засилване на сърцето и белите дробове, да засилят мускулатурата около тазобедрената става и да увеличат обема на движенията в ставата.
- Да намалят телесното си тегло, ако е препоръчано от хирурга.
- Да ограничат тютюнопушенето, тъй като то отслабва сърдечно-съдовата система и увеличава риска при интубационна анестезия.
- Да дарят кръв с оглед евентуално кръвопреливане. При преливане на собствена кръв се избягва риска от трансфузионни реакции и инфектирането от заразена донорска кръв.
- Да спрат приема на противозачатъчни и противовъзпалителни медикаменти (Аспирин и нестероидни противовъзпалителни средства) поне две седмици преди оперативната интервенция.
СЛЕДОПЕРАТИВНИ ГРИЖИ
РИСКОВЕ
Най-честите рискове свързани с тазобедреното ендопротезиране са:
- Изкълчване на ендопротезата. Най- често се проявява през първите 10-12 седмици след протезирането. За да се намали този риск е необходимо да не се кръстосват краката при легнало положение, седене и стоене, пациента да не се навежда повече от 90 градуса, да не се завъртат крайниците- ходилото трябва да сочи напред.
- Дълбока венозна тромбоза. Има известен риск от образуване на тромби в дълбоките вени на долните крайници след ендопротезиране ( около 1.5% в САЩ). Използването на лекарства за разреждане на кръвта и еластични компресивни чорапи значително намаляват този риск.
- Инфекция. Рискът от инфекция значително се намалява чрез използване на интравенозни антибиотици след хирургичната намеса.
ДЪЛГОСРОЧНИ РИСКОВЕ
- Възпаление дължащо се на износване или разхлабване на протезата.
- Хетеротопична костна формация. Представлява образуване на кост около ендопротезата, което може да причини ограничение в движенията и болка. За да се предотврати този проблем при рискови пациенти се прилага медикамента Индометацин.
- Разлика в дължините на крайниците. При някои пациенти оперирания крайник остава малко по-дълъг от другия. Този проблем не нарушава подвижността и може да бъде решен с носене на обувки с ортопедични подложки.
- Разхлабване на ендопротезата. Лекува се с ревизионна операция за смяна на ставата.
НОРМАЛНИ РЕЗУЛТАТИ
